BASIN ODASI

Servis & Hizmette

1971'den beri

mükemmellik

Kurumsal Dökümanlar

Dorak Turizm filosunu 20 adet Mercedes-Benz Travego 15 SHD ile genişletti / 01.12.2011

1970 yılında A sınıfı seyahat ve turizm işletmesi olarak faaliyete geçen ve bu alanda bir çok önemli başarı ve çalışmaya imza atan Dorak Turizm, araç tercihini yine Mercedes-Benz' den kullandı.Turizm sektöründe otelcilik, restaurant işletmeciliği, balon taşımacılığı, hediyelik eşya üretimi ve satışı gibi birçok farklı alanda müşterilerine kaliteli hizmet veren Dorak Turizm, içinde Mercedes-Benz Travego'ların da bulunduğu140 adet otobüsten oluşan filo-sunu 20 adet Mercedes-Benz Travego 15 SHD ile genişletti.

Mercedes-Benz Türk AŞ Pazarlama Merkezi' nde düzenlenen teslimat törenine Dorak Turizm' den firma sahipleri Ahmet Serdar Körükçü, Ahmet Kaplan Tan, Mustafa Pilav, Mercedes-Benz Türk AŞ' den Otobüs Satış Kısım Müdürü Burak Batumlu, Has Otomotiv Genel Müdürü Mustafa Sarıgül, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, Yönetim Kurulu Üyesi Latif Karaali ve Otobüs Satış Müdürü Soner Balaban katıldılar.

Teslimat töreni sırasında konuşma yapan Dorak Turizm yetkilileri, Travego 15 SHD otobüslerini üstün Mercedes-Benz markasının prestiji, ürünlerin kalitesi ve güvenli teknolojisi nedeniyle tercih ettiklerini belirtti. Mercedes-Benz Türk AŞ Otobüs Satış Kısım Müdürü Burak Batumlu ise Dorak Turizm'in yeni araç yatırımını tebrik ederek gelecekte de işbirliklerinin devam etmesini dilediklerini belirtti.

Dorak Holding filoyu büyütüyor 11.12.2011

Japon turist potansiyelinin yüzde 75'ine tek başına ev sahipliği yapan Dorak Holding, turizm yatırımlarını büyütüyor.

Holding, 120 araçlık filosuna 20 yeni Mercedes Travego otobüs daha ekledi. Araçların teslim töreni Mercedes-Benz'in İstanbul Hadımköy'deki tesislerinde gerçekleştirilirken törende Mercedes-Benz Türk A.Ş. yetkililerinin yanı sıra, Dorak Holding yönetim kurulu üyeleri Ahmet Serdar Körükçü ve Ahmet Kaplan Tan da yer aldı.

Mustafa Pilav, Ahmet Serdar Körükçü ve Ahmet Kaplan Tan ortaklığında hizmet veren Dorak Holding Sarayburnu, Arnavutköy ve Avanos Sur Balık Restoran, Altın Ocak Restoran, Evranos Restoran, Avanos Restoran, Venessa Seramik Atölyesi, Uçhisar Kaya Otel, Göreme Kaya Otel, ve Sacred House Otel'in işletmeciliğini yürütüyor.

Ortaklar Doubletree by Hilton ile bölgenin ilk ve tek uluslararası beş yıldızlı zincir otelini Kapadokya'ya kazandırmayı da başardı.

Dorak Holding'e Turkcell Gücü / 11.12.2011

Misafirlerimiz için kullandığımız 220 otobüsü Turkcell Araç Takip Çözümü ile takip ediyoruz.Böylece hem misafirlerimizin güvenli bir şekilde yolculuk edip etmediğini izliyor hem de önemli oranda yakıt tasarrufu sağlıyoruz.

Dorak, 80 milyon dolarlık yeni yatırım yapacak / 25.04.2011

Japonya pazarında faaliyet gösteren New Millennium'un Başkanı ve Dorak Group'un ortaklarından Mustafa Pilav, doğal felaketin Türkiye'ye gelecek Japon turist sayısını düşürmeyeceğini söyledi. Pilav, iki yılda iki otel ve restoran projeleri için 80 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı.

Kapadokya'daki turizm yatırımlarıyla ve İstanbul'daki Sur Balık restoranıyla tanınan grubun Yönetim Kurulu Üyesi Pilav, Türkiye'ye bu yıl Mısır ve Yunanistan'daki sorunlar nedeniyle 30 bin daha fazla Japon'un gelebileceğini kaydetti.

Doğal felaket nedeniyle ilk başta rezervasyonlarda biraz azalma yaşandığını belirten Pilav, "Japonlar moral bulmak için Türkiye'ye gelmeye devam edecekler. Geçen yıl Türkiye'ye gelen 120 bin Japon turistin 87 binini biz getirdik. Bu yıl bu sayının 130 bine çıkmasını bekliyoruz" dedi.

Dorak, iki yeni otel ve restoran yapacak

Mustafa Pilav, bünyelerinde şu anda 4 otel ve 5 restoran bulunduğunu belirterek, iki yıl içinde iki otel ve restoran projeleri için 80 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı.

Pilav, yeni restoran ve otel projeleri hakkında da şu bilgileri verdi: "Kapadokya'da, Kızılırmak kenarında bir restoran planlıyoruz. Burada 12 metre uzunluğunda Venedik gondolları olacak. İstanbul'da, Haliç'te bir Sur Balık daha açacağız. Cihangir'de de bir tane düşünebiliriz. Doubletree by Hilton Avanos'u geçen yıl açtık. Aynı bölgede yine beş yıldızlı otel projemiz var. Hilton ya da Sheraton olabilir. İstanbul'da da otel planımız var. İkisi için 70 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Dorak Group'u gelecek yıl holdingleştirmeyi planlıyoruz. Dorak Holding olacağız. Grup olarak geçen yıl 70 milyon dolarlık ciromuz vardı. Bu yılki hedefimiz 85 milyon dolar."

İzmir'deki Mardin! / 29.11.2011

Geçtiğimiz hafta "Kadına Karşı Şiddet Toplantısı" için İzmir'deydim, bugün doğduğum yer Kuşadası'ndayım. Niye mi? Özel ama dönünce anlatacağım. Çocukken Kuşadası'nı İzmir'e bağlı, kendimi de İzmirli sanırdım, Aydın doğumlu olduğumu sonra öğrendim! Bana kalırsa Egeliyim. Hatta artık 22 yıldır orada oturduğuma göre "Galatalıyım" diyorum. İzmir'e Konak Belediyesi'nin davetiyle gitmiştim. Kadınların keçeden hediyelik eşya ürettiği bir atölyeyi ziyaret ettim ve öğrendim ki İzmir'de 750 bin Mardinli yaşıyormuş! Mardin'in nüfusu bu kadar zaten. Yani bir diğer Mardin, İzmir'de! Hafta sonu gazetelerini, emlak ilanlarının bolluğu yüzünden okuyamadım.

Bu ilanlar herhalde yeni taşınanlar için. İstanbul'un her tarafından kuleler fışkırıyor. Ben Galata'ya taşındığımda Beyoğlu'nun nüfusu da Mardin, Bitlis, Siirtlilerden oluşuyordu. Göçün nedeni ekonomik ve sosyal. Mardin çok güzel bir kent ama iş yok. Hızla büyüyen nüfus, biraz da terör baskısıyla dışarı atıyor kendini. Anadolu kentlerinin çoğunda sıkıntı aynı; Burdur nasıl da kıyameti koparıyor bedellilerin 20 günlük eğitimi kaldırıldı diye. Oradan para kazanıyorlardı çünkü. Her Anadolu kentinde kurulan yüksek okulların, üniversitelerin nedeni de bu: Oraya ekonomik ve sosyal hareketlilik gelsin diye...

Kızılırmak'ta gondol sefası

Kapadokya Bölgesi'nin simgesi, peri bacalarıydı. Bunlar, yerini giderek, her sabah alacakaranlıkta gökyüzüne süzülen rengarenk balonlara bırakmaya başladı. Ve son gittiğimde gördüm ki Avanos'tan geçen Kızılırmak üstündeki gondollar, yakında Asyalı turistlerin vazgeçemeyeceği oyuncaklar olacak! Çünkü bölgede hızlı büyüyen Dorak Turizm, Kızılırmak kenarında yeni açtığı Sur Balık Restoranı'nın önüne, Eskişehir'de yaptırdığı gondolları çekivermiş! Dileyen, bundan böyle Kızılırmak'ta gondollara binerek keyif sürecek. Kapadokya adıyla bilinen Ürgüp, Göreme ve Avanos'un en büyük sıkıntısı konaklamaydı. Bu eksiklik peri bacalarının içinde açılan lüks butik otellerle bir ölçüde gideriliyordu ama yeterli mi? Şimdi Avanos'da, bölgenin ilk ve tek beş yıldızlı zincir oteli Doubletree by Hilton açılmış.

Dıştan çok çekici bir mimarisi olmamakla birlikte içi şık ve SPA'dan havuza her konforu var. Dorak Grup'un bünyesindeki, peri bacaları manzaralı Göreme Kaya Oteli ve sıradışı dekoruyla klip veya moda çekimlerine ev sahipliği yapan Sacred House Butik Oteli de ayrı birer konsept. Kısa zamanda nasıl bu kadar büyüdüklerinin sırrını üç ortaktan biri olan, kendisi de Nevşehirli ve eski rehber Mustafa Pilav'dan dinleyince anlamak mümkün. Ulaşım, konaklama, yemek, eğlence, alışveriş gibi tüm hizmetleri kendi bünyelerinde veriyorlar. Mustafa Pilav, Japon dili ve edebiyatı mezunu, Japonca rehberlik yapmış. Bugün Türkiye'ye gelen 125 bin Japon turistin çoğunu onlar getiriyor. Ama gözlerini Çin'e dikmişler.

Çin'de zengin bir sınıfın oluştuğunu ve bunların seyahat etmeye başladığını dinlerken pastanın büyüklüğü iştah kabartıyor! Bu koskoca kıta devletin 1 milyarlık nüfusunun zengin grubu, bir Avrupa ülkesine bedelse ve her şeye ilgi duyuyorsa neden olmasın? Bize biraz komik gelse de Kızılırmak kıyısındaki Sur Balık'ın önünde bekleyen gondolların müşterisi olacakları kesin!

Turizm bir rüya endüstrisi değil mi? Kapadokya'dan sonra İstanbul'a da adım atan şirket, Arnavutköy ve Sarayburnu'nda denize nazır antik binalarda balık lokantaları açtı. Ama onların kapısında henüz gondollar beklemiyor! Zaten İstanbulluların Boğaz'da gondola değil, Haliç'de saltanat kayıklarına binme merakı var. Turizmin Anadolu'yu kurtaracak motor sektör olduğuna inancım, bu örneklerle doğrulanıyor, gerisi hikaye!

YAZGÜLÜ ALDOĞAN / YAZGÜLÜ'NÜN KONAĞI